Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Zdrowie

Skracanie i przedłużanie cyklu

Wróć do listy artykułów

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik

Zdrowie

Skracanie i przedłużanie cyklu

W każdej sytuacji, wolność wyboru to powód do zadowolenia. Pomimo to, błędem byłoby stwierdzenie, że świat jest wolny od jakichkolwiek reguł – każda część życia wiąże się z zasadami, każda zamyka się najczęściej w dość określonych granicach. Jednymi z najważniejszych zasad ginekologii wieku prokreacyjnego, a zwłaszcza u kobiet w wieku prokreacyjnym, jest sumienność i odpowiedzialność. Opiera się ona na dokładnym i punktualnym przyjmowaniu leku antykoncepcyjnego, którego ciągła podaż zapobiega niechcianemu zajściu w ciążę. Po zakończeniu opakowania, w zależności od schematu może nastąpić 7 dni przerwy w stosowaniu hormonów, lub takiej przerwy nie będzie w ogóle - zgodnie ze schematami 21+7 (7 tabletek placebo) czy 24+4 (4 tabletki placebo). Czy reguły te można łamać w myśl powiedzenia, że po to właśnie istnieją?

Autor: Katarzyna Rojek

Jakie mogą być konsekwencje pominięcia tabletki?

Z pewnością im bardziej kontrolujemy stosowaną terapię tym lepiej dla nas samych. Producenci leków zalecają, by poświęcić temu na tyle dużo uwagi, by pomyłek było jak najmniej. Częste obawy o możliwość zajścia w ciążę podczas antykoncepcji, spowodowane licznymi komentarzami w internecie, to zazwyczaj właśnie żniwo nieodpowiedzialnej terapii. Według statystyk co druga kobieta pomyli się o przynajmniej jedną tabletkę w cyklu. Czy to dużo? Bardzo. Wyznaczenie przyjęcia leku na daną godzinę jest sprawą kardynalną. Mniejszą szkodę wyrządzimy sobie, gdy opóźnimy przyjęcie tabletki dwuskładnikowej („zwykłej”). W jej przypadku bufor bezpieczeństwa jest spory, jednak nie zaleca się bicia rekordu Guinnessa w długości przerw między tabletkami. Natomiast preparaty jednoskładnikowe tzw. minipill zawierające tylko gestageny wymagają prawie „wojskowego drygu” w ich przyjmowaniu.

Zasady stosowania antykoncepcji

Jak to wygląda z zasadami antykoncepcji w miesięcznym przedziale czasu? Zaprojektowanie leku hormonalnego miało na względzie próbę jak najdokładniejszego odtworzenia cyklu miesiączkowego. Z tego wynika, że najbardziej powszechnym schematem działania jest zasada stosowania preparatów zawierających 21 tabletek. Po zastosowaniu ostatniej tabletki, następuje tygodniowa przerwa w ich stosowaniu, po zakończeniu której rozpoczyna się pierwszą tabletkę z następnego opakowania. W czasie tej przerwy następuje tzw. „miesiączka”, która nie jest niczym innym jak tzw. krwawieniem z odstawienia leku. Brak hamującego wpływu na błonę śluzową w trakcie przerwy powoduje jej złuszczenie.

Skracanie lub wydłużanie okresu krwawienia

Zdarzyć się może jednak, że owa przerwa w przyjmowaniu tabletek i łączące się z tym krwawienie przypadnie na niewygodny dla nas moment – wyjazdu, wakacji, ważnego wydarzenia w życiu. Może wypaść dokładnie wtedy, kiedy krwawienie jest ostatnią rzeczą o jakiej się marzy. Co wtedy? Czy jest jakaś możliwość uniknięcia tak niesprzyjających okoliczności? Choć w charakterystyce produktów leczniczych preparatów hormonalnych nie jest to zalecane jako metoda permanentnego „przestawiania miesiączek”, to w krótkim przedziale czasu jest to możliwe do wykonania. Istotą takiego postępowania jest „zaplanowanie” krwawienia z odstawienia, tak by wypadło wtedy kiedy będzie to dla nas najbardziej dogodny moment. De facto oznacza to albo skrócenie albo wydłużenie okresu stosowania leku, tak by przypadająca przerwa z krwawieniem z odstawienia nie przypadła w niekorzystnej chwili. Istotna jest stała podaż hormonu (1 tabletka dziennie, przyklejenie plastra na 7 dni, stosowanie krążka dopochwowego przez 21 dni). Jeśli chcemy utrzymać optymalne bezpieczeństwo i jednocześnie przesunąć w czasie wystąpienie krwawienia trzeba pominąć wyznaczoną przerwę. Po ostatniej tabletce z opakowania przyjętej np. w niedzielę, w poniedziałek rozpoczynamy pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Po zakończonym okresie stosowania trzeciego plastra i jego odklejeniu od razu przyklejamy pierwszy plaster z nowej paczki. Po usunięciu krążka w niedzielę, zakładamy następny. Takie działanie, z racji braku przerwy w stosowaniu hormonów, nie wywoła krwawienia z odstawienia. Przesunięcie „miesiączki” może być dowolnie długie – w zależności od chęci można zastosować nawet pełną kurację przeznaczoną na kolejny miesiąc – zużyć następne 21 tabletki, 3 plastry, krążek. Uwagi wymaga sytuacja, w której korzystamy z preparatu w schemacie 21+ 7 (gdzie 7 tabletek to placebo), lub 24+4 (gdzie 4 tabletki to placebo). W celu przesunięcia miesiączki po tabletce odpowiednio nr. 21 lub nr. 24 należy pominąć tzw. „puste” tabletki (7 w pierwszym i 4 w drugim przypadku) i rozpocząć tabletki „czynne” z następnego opakowania.

Kobieta stosująca wybraną metodę antykoncepcji nie powinna się czuć jak niewolnik. Wręcz przeciwnie – wolność jaką daje określony typ hormonalnej terapii powinien zwiększyć codzienny komfort oraz dać poczucie kontroli nad własnym ciałem.

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik

Tagi:

Miesiączka