Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Metody antykoncepcji

Metody antykoncepcji

CO TO JEST?

Środki plemnikobójcze, inaczej spermicydy, to preparaty, które można stosować doraźnie albo jako dodatkową metodę antykoncepcji. Środki plemnikobójcze najczęściej zawierają czynną substancję Nonoxynol–9 i mają na celu unieruchomienie lub zabicie plemników. Dochodzi do tego dzięki uszkodzeniu ich ściany komórkowej, przez co stają się mniej ruchliwe i przestają być zdolne do zapłodnienia. Środki plemnikobójcze występują w postaci kremów, żeli, pianek lub globulek.

SKUTECZNOŚĆ

Skuteczność środków plemnikobójczych jest niska – wskaźnik Pearla: 6,0–26,0.

JAK TO DZIAŁA?

Środki plemnikobójcze wprowadza się do pochwy na 10–30 minut przed planowanym stosunkiem płciowym. Kremy, żele i pianki są skuteczne zwykle przez około osiem godzin, natomiast globulki – średnio przez 30–60 minut.

SPOSÓB UŻYCIA
  • Pianki to preparaty gotowe do użycia bezpośrednio przed wprowadzeniem członka do pochwy. Piankę należy zaaplikować do pochwy przy pomocy specjalnego aplikatora. Skuteczność pianek plemnikobójczych utrzymuje się maksymalnie osiem godzin (zależnie od preparatu).
  • Kremy również są gotowe do użycia bezpośrednio przed wprowadzeniem członka do pochwy. Krem należy zaaplikować do pochwy przy użyciu aplikatora nakręcanego na tubę. Skuteczność kremów plemnikobójczych utrzymuje się maksymalnie osiem godzin (zależnie od preparatu).
  • Globulki wprowadza się do pochwy na minimum 15 minut przed planowanym stosunkiem (jak tampon). Pod wpływem ciepła globulka zmienia się w piankę, która stanowi mechaniczną i chemiczną barierę antykoncepcyjną. Ich działanie polega na chemicznym zniszczeniu lub upośledzeniu plemników, co skutkuje ich niezdolnością do zapłodnienia komórki jajowej. Globulki są skuteczne przez około godzinę (zależnie od preparatu).
PRZECIWWSKAZANIA

Jednym z możliwych przeciwwskazań do stosowania środków plemnikobójczych może być nadwrażliwość danej kobiety na składniki preparatu (około 1–5% osób jest uczulonych na substancje zawarte w spermicydach).

CIEKAWOSTKA

Początkowo sądzono, że stosowanie spermicydów będzie najlepszą metodą zapobiegania przenoszeniu wirusa HIV. Jednakże okazało się, że może ono prowadzić do uszkodzeń nabłonków i zwiększenia ryzyka przeniesienia tych wirusów z mężczyzny na kobietę. Niemniej jednak, ciągle prowadzone są nowe badania – można sądzić, że niebawem będą dostępne spermicydy, które nie będą uszkadzać ścian pochwy, a dodatkowo będą miały działanie przeciwwirusowe.