Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Metody antykoncepcji

Metody antykoncepcji

CO TO JEST?

Prezerwatywa, inaczej kondom, jest jedyną stosowaną przez mężczyzn metodą antykoncepcyjną stanowiącą barierę dla plemników. W dużej mierze chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym także przed zakażeniem wirusem HIV). Ten rodzaj zabezpieczenia był znany już w starożytności, kiedy prezerwatywy wykonywano ze spreparowanych pęcherzy moczowych lub fragmentów jelit zwierzęcych. Obecnie kondom wygląda jak elastyczna, walcowata osłonka, którą zakłada się na męski członek w stanie wzwodu. Prezerwatywy są produkowane głównie z wulkanizowanej gumy lateksowej, ale można też znaleźć nieuczulające, wykonane z tworzywa poliuretanowego. Kondomy są niezwykle cienkie, a ich grubość waha się od 0,03 do 0,08 mm (te poliuretanowe są cieńsze: 0,025 do 0,05 mm). Niestety – są podatne na rozerwanie lub ześlizgnięcie się z członka, a także wchodzą w niekorzystne interakcje chemiczne, np. z kremami na bazie tłuszczów. Za to są jedną z metod antykoncepcji najchętniej wybieranych przez dorosłych Polaków*. Co ciekawe, możemy znaleźć prezerwatywy, które różnią się długością, grubością, stopniem nawilżenia, obecnością środków plemnikobójczych, a nawet kuszące ciekawą teksturą (rowkami lub wypustkami), kolorami, zapachami i smakami!


*Seksualność Polek i Polaków w czasach COVID 2020. Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy
Wykonawca: IQS

SPOSÓB UŻYCIA
  • Prezerwatywy dobieraj odpowiednio do długości i rozmiaru penisa.
  • Prezerwatywy z aktualną datą ważności przechowuj w suchym, chłodnym miejscu, bez dostępu światła słonecznego.
  • Prezerwatywę może założyć na członka w stanie wzwodu każdy z partnerów (w czasie gry wstępnej). Uwaga! Paznokcie i biżuteria mogą uszkodzić kondom podczas zakładania.
  • Sprawdź, czy rolka jest umieszczona stroną zwiniętą na zewnątrz. Jeśli tak, ściśnij koniec prezerwatywy, żeby usunąć nagromadzone w niej powietrze.
  • Rozwiń prezerwatywę na całej długości aż do nasady penisa, cały czas ściskając koniec kondomu.
  • Po rozwinięciu prezerwatywy sprawdź, czy nad żołędzią (na „czubku”) pozostała wolna przestrzeń, która po wytrysku wypełni się spermą.
  • Ciesz się chwilą.
  • Po wytrysku, zanim ustąpi wzwód, wysuń członek z pochwy, trzymając za brzeg prezerwatywy. Ostrożnie zdejmij ją i wyrzuć.
SKUTECZNOŚĆ

Skuteczność stosowanej metody przy prawidłowym przestrzeganiu zaleceń producenta jest zadowalająca (wskaźnik Pearla: 3,0), natomiast drastycznie spada, jeśli nie używa się prezerwatywy prawidłowo (wskaźnik Pearla: 14,0). Oznacza to, że w pierwszym przypadku wśród 100 kobiet stosujących tylko tę metodę antykoncepcyjną przez jeden rok trzy poczęły dziecko, a w drugim – aż 14.


Za najczęstsze przyczyny obniżające skuteczność stosowania prezerwatywy uważa się niewłaściwe zakładanie oraz stosowanie różnego rodzaju preparatów nawilżających lub zwiększających poślizg.


Równoczesne stosowanie prezerwatywy i środków plemnikobójczych nie zwiększa skuteczności antykoncepcyjnej tych metod.

SUBSTANCJE USZKADZAJĄCE PREZERWATYWY

Prezerwatywy mogą zostać uszkodzone przez niewłaściwe ich używanie, np. przez stosowanie takich substancji jak:


  • oliwka dziecięca,
  • wazelina,
  • leki zawierające tłuszcze (np. w formie kremów, globulek),
  • niektóre olejki i kremy do opalania.


Do lubrykacji (nawilżenia) należy stosować preparaty, które są przeznaczone do używania wraz z prezerwatywami.

MOŻLIWE PRZECIWSKAZANIA

Uczulenie na lateks.