Metody antykoncepcji
Pierścień (krążek) dopochwowy należy do grupy hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Wyglądem przypomina krążek, którego brzeg ma zwykle ok. 4 mm grubości, a obręcz – około 5 cm średnicy. Pierścień jest miękki, bezbarwny, elastyczny i odporny na uszkodzenie mechaniczne, ponieważ jest wykonany m.in. z polimeru octanu winylu. Co najważniejsze, zawiera progestagen – etonogestrel (uwalniane 0,12 mg na dobę) i estrogen – etynyloestradiol (uwalniane 0,015 mg na dobę). Pierścień umieszcza się w pochwie i pozostawia w niej na trzy tygodnie, po czym należy zrobić siedmiodniową przerwę. Po tym okresie zakłada się nowy pierścień antykoncepcyjny. Także przy stosowaniu tej metody unika się efektu pierwszego przejścia hormonów przez wątrobę. Dobrą stroną pierścienia jest także to, że nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowania leku (co ma miejsce przy doustnej antykoncepcji).
Po umieszczeniu pierścienia w pochwie hormony zaczynają uwalniać się do krwioobiegu. Estrogen (etynyloestradiol) osiąga najwyższe stężenie po dwóch, trzech dniach od zaaplikowania, natomiast progestagen (etonogestrel) po tygodniu, po czym stężenie hormonów jest stałe i utrzymuje się przez około 35 dni. Działanie hormonów z pierścienia jest analogiczne jak w przypadku stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Estrogen hamuje wydzielanie FSH, co zatrzymuje rozwój pęcherzyka Graafa, natomiast progestagen hamuje wydzielanie LH – zapobiega jajeczkowaniu, zmienia endometrium, zagęszcza śluz szyjkowy i tworzy środowisko nieprzepuszczalne dla plemników.
- Pierścień najlepiej założyć pierwszego dnia cyklu – czyli gdy pojawi się krwawienie (należy go założyć między pierwszym a piątym dniem cyklu miesiączkowego). Pierścień powinien zostać włożony jak najgłębiej do pochwy i mieć kontakt z błoną śluzową. Może być umieszczony w dowolnym miejscu i położeniu.
- Przed założeniem pierścienia umyj ręce i przyjmij wygodną pozycję (połóż się, kucnij albo stań z uniesioną nogą).
- Wyjmij pierścień z opakowania, ściśnij go, trzymając kciukiem i palcem wskazującym, i wsuń do pochwy jak najgłębiej. Dobrze włożony pierścień to taki, którego się nie czuje.
- Pierścień powinien pozostawać w pochwie przez trzy tygodnie.
- Należy regularnie sprawdzać, czy pierścień znajduje się w pochwie.
- Po upływie 21 dni należy wyjąć pierścień i wyrzucić go (tego samego dnia tygodnia i o tej samej porze, kiedy założono poprzedni pierścień).
- W trakcie siedmiodniowej przerwy następuje tzw. krwawienie z odstawienia (po dwóch, trzech dniach od usunięcia pierścienia).
- Po tygodniowej przerwie należy założyć nowy pierścień, co rozpocznie nowy cykl stosowania (tego samego dnia tygodnia, o tej samej godzinie co poprzedni pierścień).
- Można stosować pierścień też w sposób ciągły (bez tygodniowej przerwy), wtedy należy po wyjęciu zużytego pierścienia włożyć od razu nowy.
Zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku lub skontaktować z swoim lekarzem.
Jeśli pierścień nie został założony pierwszego dnia cyklu podczas pierwszego stosowania:
- należy założyć go jak najszybciej (jeśli jest między drugim a piątym dniem cyklu);
- zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez tydzień.
Jeśli pierścień wysunął się z pochwy (znajdował się poza nią krócej niż trzy godziny):
- umyj pierścień w zimnej lub letniej wodzie;
- jak najszybciej umieść pierścień w pochwie;
- ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana.
Jeśli pierścień wysunął się z pochwy w pierwszym lub drugim tygodniu stosowania (znajdował się poza nią dłużej niż trzy godziny):
- umyj pierścień w zimnej lub letniej wodzie;
- jak najszybciej umieść pierścień w pochwie;
- przez siedem dni stosuj dodatkową metodę antykoncepcyjną.
Jeśli pierścień wysunął się z pochwy w trzecim tygodniu stosowania (znajdował się poza nią dłużej niż trzy godziny):
- nie wkładaj ponownie pierścienia, tylko zrób siedmiodniową przerwę, po której włóż nowy pierścień;
- możesz założyć nowy pierścień, rozpoczynając nowy cykl stosowania.
Skuteczność stosowania pierścienia dopochwowego jako metody antykoncepcyjnej, niezależnie jak skrupulatnie przestrzega się zaleceń, jest dość wysoka (wskaźnik Pearla: 0,65).
Możliwe działania niepożądane podczas stosowania pierścienia dopochwowego:
- zapalenie pochwy,
- depresja,
- zmniejszenie popędu płciowego,
- bóle głowy,
- migrena,
- bóle brzucha,
- nudności,
- trądzik,
- tkliwość piersi,
- świąd żeńskich narządów płciowych,
- bolesne miesiączkowanie,
- bóle w obrębie miednicy,
- upławy,
- zwiększenie masy ciała,
- dyskomfort związany z użytkowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego,
- wypadnięcie systemu terapeutycznego dopochwowego.