Metody antykoncepcji
Implanty do długo działająca, odwracalna, hormonalna metoda antykoncepcji. Wyglądem przypominają niewielką (długość ok. 4 cm, średnica ok. 2 mm), giętką rurkę, którą lekarz wszczepia podskórnie. Implant uwalnia niewielkie dawki progestagenu do krwi w sposób ciągły przez kilka lat. Działanie implantu polega na hamowaniu wyrzutu LH, co zatrzymuje owulację, a także wpływa na śluz szyjkowy oraz endometrium. Implanty, w zależności od producenta, skutecznie zapobiegają ciąży od sześciu miesięcy do pięciu lat, po czym muszą zostać usunięte.
Implanty należą do najbardziej skutecznych metod antykoncepcji (wskaźnik Pearla: 0,01–0,2). Wysoką skuteczność antykoncepcyjną uzyskuje się dzięki zniwelowaniu możliwości popełnienia błędu w dawkowaniu preparatu przez kobietę. Jednak, jak każda hormonalna metoda antykoncepcji, mogą powodować interakcje lekowe (np. z antybiotykami), co obniża skuteczność metody.
Umieszczony podskórnie implant uwalnia hormon – protestagen – który przenika przez otaczające go tkanki do krwioobiegu i zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Działanie implantu, podobnie jak innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jest trójtorowe:
- Zostaje zahamowana aktywność osi podwzgórze–przysadka–jajnik, co wpływa na zatrzymanie owulacji (progestagen zatrzymuje wydzielanie LH, które uniemożliwia jajeczkowanie).
- Śluz szyjkowy zagęszcza się, tworząc nieprzepuszczalną barierę dla plemników (utrudnia plemnikom przedostanie się do jamy macicy oraz zmniejsza ich ruchliwość).
- Zostaje zahamowany rozwój endometrium (błony śluzowej macicy), co uniemożliwia ewentualną implantację zapłodnionego jajeczka.
- Wszczepienie implantu jest prostym zabiegiem chirurgicznym (niewiele różni się od wykonywania zastrzyku), który może być wykonany jedynie przez lekarza w warunkach ambulatoryjnych.
- Implant można założyć dowolnego dnia cyklu miesiączkowego. Implantując go w pierwszym tygodniu cyklu, zapewnimy sobie natychmiastową ochronę antykoncepcyjną (jeśli wszczepimy go później, przez trzy dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji).
- Implant jest widoczny na początku, a u bardzo szczupłych kobiet może być widoczny cały czas.
- Implant można usunąć dowolnego dnia cyklu miesiączkowego. Usunięcie implantu to zabieg chirurgiczny, który wymaga niewielkiego nacięcia skóry i założenia szwu.
Możliwe działania niepożądane przy stosowaniu implantu:
- zakażenia pochwy,
- bóle głowy,
- trądzik,
- tkliwość piersi,
- ból piersi,
- nieregularne krwawienia miesiączkowe,
- zwiększenie masy ciała,
- zmniejszenie masy ciała,
- ból w miejscu wprowadzenia implantu podskórnego,
- reakcja w miejscu wprowadzenia implantu podskórnego,
- uczucie zmęczenia,
- objawy grypopodobne,
- bolesne krwawienia miesiączkowe,
- torbiele jajników,
- łysienie,
- ból brzucha,
- nudności,
- wzdęcia,
- uderzenia gorąca,
- zawroty głowy,
- chwiejność emocjonalna,
- obniżony nastrój,
- nerwowość,
- zmniejszone libido,
- zwiększenie apetytu.