•
Antykoncepcja•
Antykoncepcja po porodzie - czyli jak zabezpieczać się w okresie karmienia
Wróć do listy artykułów
Ewa Michalska-Kocerba
mgr
Dr Maciej Chojnacki
ginekolog-położnik
Antykoncepcja po porodzie - czyli jak zabezpieczać się w okresie karmienia
Kobieta po porodzie, karmiąca piersią, często zastanawia się, która metoda antykoncepcyjna będzie dla niej najlepsza i najmniej szkodliwa dla dziecka. W okresie karmienia piersią, gdy przystawianie do piersi jest regularne (co 2-3 godziny), do około pół roku od porodu pacjentka jest naturalnie chroniona przed zajściem w ciążę przez hormony wydzielane podczas karmienia. Skuteczność tej ochrony jest wysoka, ale nie 100-procentowa. Warto więc omówić dalsze postępowanie ze swoim ginekologiem, który dobierze najlepszą i najskuteczniejszą antykoncepcję dla danej pacjentki.
Autor: Karolina Majewska
Najczęściej stosowaną w takich przypadkach metodą jest antykoncepcja doustna oparta na preparacie jednoskładnikowym, zawierającym progestagen (przeciwwskazane są preparaty zawierające drugi składnik w postaci estrogenu).
Progestagen to substancja bezpieczna w okresie karmienia piersią, więc nie ma obaw o zdrowie maluszka w trakcie jej stosowania. Pamiętać należy, że skuteczność antykoncepcyjna progestagenu ściśle związana jest z systematycznością jego przyjmowania – w tym przypadku należy przyjmować lek z dokładnością co do godziny.
Wśród metod antykoncepcyjnych opartych na progestagenie, ale mających inną postać niż doustną, to można wymienić:
- iniekcje domięśniowe środka antykoncepcyjnego (raz na 3 miesiące),
- implanty podskórne (raz na 3 lata),
- wkładki domaciczne (raz na 3 lub 5 lat).
Okres karmienia piersią nie musi być czasem strachu o zbyt szybkie zajście w kolejną ciąże. Szeroki wybór bezpiecznych i skutecznych leków pozwoli dobrać dla każdej pacjentki najlepszą dla niej metodę antykoncepcji.
Czytaj także