Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Zdrowie

Komputery cyklu miesiączkowego

Wróć do listy artykułów

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik

Zdrowie

Komputery cyklu miesiączkowego

Dawno temu badacze stwierdzili, że dokładne poznanie fizjologii cyklu miesiączkowego może przynieść wiele korzyści w zachowaniu i kontroli zdrowia prokreacyjnego. Wiele mechanizmów rządzących tym procesem jest nadal niepoznanych, ale wiemy obecnie dostatecznie dużo, by korzystać z dobrodziejstw dotychczasowej wiedzy. Naturalna kontrola płodności to jedno z zagadnień, które dostarcza morza informacji. Dokładne rozpoznanie poszczególnych etapów i faz cyklu miesiączkowego pozwoliło określić zasady tzw. dni płodnych, w czasie których współżycie daje największą szansę na zapłodnienie. W pozostałe dni tzw. niepłodne spotkanie komórki jajowej i plemnika jest bardzo mało prawdopodobne lub wręcz niemożliwe. Pośród szeregu sposobów rozpoznania własnej płodności jedną z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod rozpoznania dni płodnych są komputery cyklu miesiączkowego. To na pozór skomplikowane narzędzie w rękach doświadczonej i świadomej użytkowniczki daje zaskakująco dobre efekty. Na czym polega? Co trzeba wiedzieć, by korzystać z nich w odpowiedni sposób?

Autor: Katarzyna Rojek

Komputery cyklu miesiączkowego powstały w celu ułatwienia kontroli nad cyklem, co w zasadzie sprowadza się do wyróżnienia konkretnych jego faz. Kluczem do tej analizy są zmiany temperatury ciała. Urządzenia te bazują na stałych, niezwykle dokładnych pomiarach. Subtelne różnice w przypadku standardowych pomiarów mogą zostać przeoczone jednak komputery interpretują wyniki niezwykle skrupulatnie. W konkretnych momentach cyklu, wzrost wartości temperatury ciała może zwiastować owulację. Komputer wskaże wtedy czerwone światło. Indywidualna ocena własnego cyklu bywa kłopotliwa i zawodna. Każda z dostępnych metod, tak jak i metody cyfrowe powstały w celu zmniejszenia ryzyka pomyłki. Wiele zależy jednak od użytkowniczki i nawet najbardziej zaawansowana technologia nie spełni oczekiwań, gdy obsługująca osoba nie będzie jej wspierać. Przy prawidłowym rozpoczęciu i prowadzeniu pomiarów można jednak osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Wymaga to odpowiedniego przygotowania kobiety i podstawowej wiedzy. Pomiary temperatury ciała wykonywane codzienne, specjalną, podjęzykową sondą mają za zadanie stworzyć wykres temperatur w trakcie cyklu. Według tej analizy z wysoką dokładnością można ocenić zbliżający się moment owulacji, w okresie którego współżycie może zakończyć się zajściem w ciążę. W pozostałym czasie cyklu miesiączkowego zapłodnienie jest mało prawdopodobne co aparat wskaże zielonym światłem. Mimo, że cena tych urządzeń nadal jest wysoka to dla dużej grupy pacjentek mogą być bardzo ciekawą alternatywą. Przede wszystkim korzystać może z takiego komputera każda pacjentka, bez względu na swój stan zdrowia czy choroby towarzyszące. To ważne, gdyż indywidualna, naturalna obserwacja płodności zakłada, że miesiączki w cyklu są zawsze regularne, co w praktyce rzadko jest prawdą. Komputery te mają na celu pomóc także tym kobietom, u których nie sposób stwierdzić regularnych menstruacji. Dla zainteresowanych z pewnością ważne będą zalety tej metody. Mimo tego, że nadal najbardziej popularne są środki hormonalne, nie ulega wątpliwości, że komputery cyklu znajdą zainteresowanie. Korzystne mogą się okazać zwłaszcza wszędzie tam, gdzie hormony są przeciwwskazane. Tym ciekawsze będzie to rozwiązanie w sytuacji, gdy obserwacja cyklu będzie jedynym możliwym sposobem kontroli płodności. Rosnący odsetek kobiet z chorobami przewlekłymi może czerpać sporo benefitów z tej nowoczesnej metody.

Uzyskanie kontroli nad fizjologią własnego ciała bez konieczności korzystania z terapii hormonalnej spotyka się z coraz większym zainteresowaniem.

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik

Tagi:

Miesiączka