Vixpo
Co to jest lek Vixpo i w jakim celu się go stosuje?
Lek Vixpo jest tabletką antykoncepcyjną i stosuje się go w celu zapobiegania ciąży.
Każda z 24 różowych tabletek zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, o nazwie drospirenon i etynyloestradiol.
Cztery białe tabletki nie zawierają substancji czynnej i nazywane są także tabletkami placebo.
Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony nazywane są złożonymi środkami antykoncepcyjnymi.
Pobierz ulotkęJeżeli po raz pierwszy rozpoczyna się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub gdy od przyjęcia ostatniej tabletki uprzednio stosowanych tabletek upłynął już jakiś czas, to pierwszą tabletkę (różową) produktu VIXPO należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, a następne (różowe) tabletki przyjmuje się codziennie (o tej samej porze) przez kolejne 23 dni. Następnie – przez cztery dni – powinno się przyjmować białe tabletki; w tym czasie powinno wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę. Jeżeli następuje zmiana rodzaju tabletek antykoncepcyjnych (czyli w poprzednim cyklu stosowało się inne tabletki antykoncepcyjne), to pierwszą tabletkę VIXPO należy przyjąć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej hormony poprzednio stosowanego środka antykoncepcyjnego, ale nie później niż pierwszego dnia po przerwie (w której kobieta nie przyjmuje tabletek) lub po zażyciu ostatniej tabletki placebo. Jeżeli w poprzednim cyklu kobieta stosowała plastry antykoncepcyjne lub wewnątrzpochwowy antykoncepcyjny system uwalniający hormony (pierścień dopochwowy), to najwygodniej będzie pamiętać, by rozpocząć stosowanie w dniu usunięcia plastra lub pierścienia dopochwowego, nie później jednak niż w dniu przypadającym na założenie kolejnego plastra, pierścienia.
Jeżeli pierwsza tabletka zostanie przyjęta zgodnie z powyższymi zaleceniami, to kobieta jest objęta ochroną antykoncepcyjną od razu, od momentu przyjęcia pierwszej tabletki.
Do udzielenia właściwej odpowiedzi konieczna jest znajomość wielu szczegółów. Jeżeli kobieta któregoś dnia nie przyjmie tabletki, to generalnie zaleca się, by dalej je przyjmowała, lecz równocześnie należy się dodatkowo zabezpieczać, stosując prezerwatywę lub (i) środki chemiczne. Poniżej podane są szczegółowe wskazówki, jak zachować się w typowych sytuacjach:
- Jeżeli opóźnienie wynosi mniej niż 24 godziny, należy natychmiast zażyć zapomnianą tabletkę, następną tabletkę należy wziąć o zwykłej porze. Nie ma powodów do niepokoju, zachowana jest skuteczność antykoncepcyjna.
- Jeżeli opóźnienie przekracza 24 godziny, należy natychmiast zażyć zapomnianą tabletkę, a potem wrócić do codziennego rytmu przyjmowania tabletek. Jednakże skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona, dlatego przez siedem dni należy dodatkowo stosować inną metodę antykoncepcyjną [prezerwatywę]. Czasami może pojawić się dodatkowe plamienie
- Jeżeli nie przyjęto więcej niż jednej tabletki (spośród pierwszych 24 tabletek różowych), to nie należy brać następnych tabletek z tego opakowania [pozostałe tabletki należy wyrzucić]. Należy zrobić siedmiodniową przerwę w przyjmowaniu tabletek, a po jej upływie (i sprawdzeniu wyniku testu ciążowego) rozpocząć następne opakowanie. Skuteczność antykoncepcyjna jest zmniejszona, dlatego w całym okresie aż do rozpoczęcia nowego opakowania należy dodatkowo stosować inną metodę antykoncepcyjną [prezerwatywę]. Czasami może pojawić się dodatkowe plamienie w czasie cyklu przyjmowania tabletek.
- Jeżeli zapomniano lub przyjęto z opóźnieniem którąś z ostatnich czterech tabletek (koloru białego) z opakowania, to należy kontynuować codzienne przyjmowanie tych tabletek do końca, pamiętając jednak, by łącznie pomiędzy ostatnią czynną tabletką różową a rozpoczęciem przyjmowania tabletek z następnego opakowania nie upłynęło więcej niż cztery dni! W tym przypadku niepotrzebne są żadne dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne.
- Uważa się, że uchybienia w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które miały miejsce w ciągu pierwszych siedmiu dni przyjmowania tabletek, są niebezpieczniejsze niż zapomnienie o tabletce w późniejszym okresie cyklu.
W każdym przypadku wątpliwości na temat stosowania tabletek należy kontaktować się z lekarzem ginekologiem.
Nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej w okresie ciąży. Rozwijający się płód jest bardzo wrażliwy na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych, uważa się, że syntetyczne estrogeny (hormony żeńskie) mogą powodować nieprawidłowości u płodu, a nawet prowadzić do poronienia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych są: poważne choroby wątroby oraz obecne lub przebyte stany zakrzepowe w naczyniach krwionośnych, nowotwory macicy, złośliwe nowotwory sutka oraz krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionych przyczynach.
Poważnym, ale nie bezwzględnym przeciwwskazaniem może być palenie papierosów przez kobiety w wieku powyżej 35 lat.
Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania, a pacjentka przyjmująca tabletki antykoncepcyjne VIXPO czuje się dobrze i ma prawidłowe wyniki badań dodatkowych, to nie ma powodów, by przerywać ich stosowanie. Można je stosować aż do okresu okołomenopauzalnego.
Podczas stosowania produktu leczniczego VIXPO u 1% do 10% kobiet mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zmiany nastroju, bóle głowy, nudności, ból piersi, problemy z miesiączką, takie jak nieregularne miesiączki lub brak miesiączki. Proszę zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do każdego opakowania leku, która zawiera pełną listę działań niepożądanych.
Przygotowanie:
dr n. med. Medard M. Lech
Ośrodek Badań nad Płodnością i Niepłodnością w Warszawie